Son zamanların yükselen yatırım aracı NFT nedir?

Son zamanların yükselen yatırım aracı NFT nedir?

Ocak 12, 2022 0 Yazar: admin

Son zamanları en dikkat çekici dijital verilerinden biri olan NFT, bilinen kripto paralardan daha farklı sistemlere sahiptir. NFT, dijital ortamda üretilen eserlerle ilgili bir kavramdır. 2015 yılından başlayarak büyüyen NFT, sayesinde dijital varlıkları değerlendirilebilir ya da kullanıcılar yeni koleksiyonlar edinebilir. Tüm bunları anlamak için, NFT nedir sorusundan başlayarak, NFT ile ilgili son verilere bakalım.

NFT Tam Olarak Nedir?

Kısa adı NFT olan birimin tam adı Non Fungible Token’dir. Türkçeye karşılığı ile ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” veya “Değiştirilemeyen Token”   çevrilebilir.

 Temelde bir kripto para birimi olan NFT, klasikleşmiş para birimlerinden farklıdır; bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital varlıklar aslında NFT’dir. Çünkü herhangi bir sanat eseri, bir internet sayfası, tweet, video, oluşturulmuş görseller, sosyal medyadaki yazılı içerikler ve bunlar gibi pek çok unsurlar, gerekli şartlar sağlandığında NFT olarak değer görebilir.

NFT’yi dijital para birimlerinden ayıran en önemli özelliği, tüm NFT’lerin özgün olarak tasarlanıyor olmasıdır. Özgünlükleri, NFT’leri farklı ve değiştirilemez kılıyor ve NFT’lerin değerini belirleyen temel faktör olarak karşımıza çıkıyor. NFT’ler, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi blok zinciri (blockchain) üzerinde bulunur. Diğer bir ifade ile NFT’ler tümüyle dijital nitelikli varlıklardır.

NFT Ne İşe Yarar?​

Peki, blok zincir üzerinde bulunan NFT’ler ne işe yarar? NFT’yi edinmek dijital ortamda orijinal bir kod edinmek ile aynı şeydir. Dijital para birimlerinin değişim değerinin olması gibi, NFT’lerin de dijital ortamda karşılıkları vardır. Bu karşılık kendisini bir sanat formu olarak gösterir; fotoğraf, edebi yazı, oluşturulmuş bir ikon ve bunun gibi birtakım karşılıkları vardır. NFT sahibi olan herhangi bir kullanıcı, başka hiç kimsede olmayan dijital bir varlık edinmiş olur. Dolayısıyla NFT’nin değerini belirleşen şey, onun eşsiz olmasıdır.

NFT’leri kullanıldığı alanlar ise şunlardır:

Dijital sanat,

Oyun,

CryptoKitties evreni,

Farklı diğer uygulamalar.

NFT’nin Kullanımı Nasıldır?

NFT, digital para birimi Ethereum ile satın alınan bir varlıktır. NFT, Ethereum uyumlu ERC-721 standardı ile oluşturulur.

Bunun yanı sıra , yeni geliştirilmiş bir diğer standart ise ERC-1155’tir. Bu yeni standart, yeni fırsatlarla birlikte çalışabilme olanağı  verir. Bunun anlamı şudur:  NFT’lerin blok zincirleri birbirleri ile uyumludur ve farklı uygulamalar arasında kolayca transfer edilebilir.

NFT’ler ilk olarak 2015 yılında  Ethereum tabanlı olarak çıktı. Buna karşın CryptoKitties ilk kez 2017 yılında değiştirilemeyen token teknolojisi sayesinde ismini duyurmayı başardı.  O zamandan beri NFT teknolojisi  hızla büyümektedir. Değiştirilemeyen jeton olarak da nitelendirilebilen NFT; OpenSea, Nifty Gateway ve SuperRare gibi alanlarda alınıp satılabiliyor.

Trust Wallet gibi cüzdan uygulamaları, NFT’leri muhafaza etmek ve koleksiyon oluşturmak için kullanılır. Bu sayede kullanımdaki diğer blockchain tokenlar ile birlikte NFT’ler de belirli bir adres üzerinde yer bulur. NFT’in en önemli özelliklerinden biri de, sahibinin izni dışında kopyalanamıyor ve herhangi bir transferinin yapılamıyor oluşudur.

NFT’lere Neden Yatırım Yapılıyor?

NFT’lere yatırım yapılmasının altındaki en önemli neden, onların bir zamanların Picasso ya da Monet tabloları gibi görülmeye başlanmasıdır. Çünkü pahalı NFT’ler, sosyal medya hesaplarında zenginlik veya satatü gösterisi anlamına geliyor.

İnsanlar, prestijli çevrimiçi bir toplulukların bir parçası olmak için NFT satın alıyor. Özgün NFT’lere sahip olmak kullanıcısına özel içeriklere ve canlı etkinliklere erişim olanağı tanıyor.

Bunun yanı sıra NFT edinme isteğinin bir diğer nedeni yatırım yapma isteğidir. Dijital yatırımcılar, para kazanmak için NFT pazarlarına yöneldi. NFT sayesinde kısa sürede büyük parala kazanmak mümkün hale geldi.

Diğer yandan yenilikçe sektörlerdeki iş tanımları, NFT ticaretini içerecek şekilde yeniden biçimleniyor.