NFT nasıl yapılır?

NFT nasıl yapılır?

Ocak 17, 2022 0 Yazar: admin

En değerli araçlardan biri haline NFT’ler nasıl yapılır, NFT alım satımı nasıl olur, NFT’lerin fiyatları nasıl belirlenir?

Son yılların en önemli trendi haline gelen NFT’ler (Non-Fungible Token), aynı zaman en değerli yatırım araçlarından biri olarak da adından söz ettiriyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de NFT’ye olan ilgi hızla artıyor. Spor kulüpleri, sporcular, sanatçılar ve ünlüler kendi NFT’lerini oluşturuyor ya da NFT edinip onları kullanıyor. NFT’lere olan ilgi bu denli yüksek olduğu için NFT nasıl yapılır sorusu da giderek daha fazla sorulmaya başlanıyor. NFT’lerin nasıl yapılacağına birlikte bakalım…

NFT’lerin, Ethereum isimli bir blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanmış ve ERC-727Ctoken standartlarına göre üretildikleri bilinmektedir.

ADIM ADIM NFT YAPIMI

NFT kullanıcılarının blok zincirinin teknik dünyasında kaybolmaması için işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilmesine imkân veren platformlar bulunmaktadır. Bu platformlara, yani internet sitelerine, üye olunduktan sonra platformlar her kullanıcısına kendi özgün NFT’lerinin üretilme olanağı sunuyor.

NFT üretimi için ihtiyaç duyulan tek şey bu platformlarından birinde üyelik açmak ve bir dijital kripto para cüzdanıdır. Ve tabii ki biraz da Ethereum’a ihtiyaç vardır. NFT’lerin değişim aracı Ethereum kripto para birimidir.

NFT oluşturmak amacıyla bir platformda üyelik açtıktan sonra ise sırayla özetle şu yollar izlenir:

  • NFT’de kullanılmak için seçilen dijital içerikler ilgili platforma yüklenir.
  • Yükleme işleminin ardından, platformun sunduğu talimatlar takip ederek içerikler NFT’ye dönüştürülür.
  • Oluşturulan NFT içeriğini tanımlayan bir metin yazılır.  ait bir tanıtıcı metin yazın,
  • NFT için istenen fiyat belirlenir ve sisteme girilir.

NFT oluşturmak için birbirinden farklı platformlar vardır. En çok bilinen  ve tercih edilen platformlar ise şunlardır:

OpenSea
Nifty Gateway
Mintable
Rarible
VIV3
SuperRare
Foundation
BakerySwap
Axie Marketplace

NFT ALIM-SATIMI NASIL OLUR

Belirli platform üzerinden NFT alım satımı yapmak mümkündür. Tercih edilen platformlar, genellikle NFT’lerin özelliğine bağlıdır. Örneğin bir video satın almak ya da satmak isteyen biri en iyi video içeriklerin yer aldığı siteden işlemlerini gerçekleştirmelidir.
Satmak ya da satın almak istenen içeriğin olduğu platforma özgü bir cüzdan olması ve bu cüzdanda da kripto paranın (Ethereum) olması gerekmektedir.

NFT’LERİN FİYATI NASIL BELİRLENİR?

Oluşturumuş bir NFT içeriğinin değerini belirleyen üç temel etken vardır. Bunlar; kullanım alanı, eşsizlik ve somutluktur.

Bir içeriği NFT olarak satın alan kişi, içeriğin orijinal haline sahip olduğunu kanıtlayan dijital jetonun da sahibi olmuş olur. Bu şekilde tek ve eşi benzeri olmayan orijinal eser, yalnızca eseri alan kişiye aittir.

Mesela, Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa tablosunun internette ya da basılı ortamlarda milyonlarca kopyası var fakat orijinali yalnızca Louvre Müzesinde

olacaktır. 

NFT’ye dönüştürülmüş dijital sanat eserleri için de aynı durum geçerlidir, yani orijinal eserin tek bir sahibi olacaktır.

NFT’yi satan biri, isterse onun sonraki satışlarından da pay alacak şekilde düzenleme yapabilir; çünkü NFT’nin orijinaline bir tek kişi sahip olsa dahi, sanatçı eserinin telif hakkına sahipse sonraki satışlardan da pay alabilir.

NFT KRİPTO PARA DEĞİLDİR

NFT’ler klasik kripto para birimlerinden değildir. NFT’leri kripto paralardan ayıran en belirgin yanı kripto para birimlerinin tersine takas edilemez ve değiştirilemez olmasıdır. Değiştirilemez tokenler basitçe birbirlerinden ayrılabilmeleri ve doğrulanabilmeleri için özel olarak dizayn edilmiştir.

Çoğunlukla Ethereum altyapısında oluşturulan dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarına uygun olarak yapılmaktadırlar.

NFT yani Non-Fungible Token, resim, fotoğraf, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran kendine özel dijital varlıklar.