Kripto para nasıl alınır

Kripto para nasıl alınır

Aralık 15, 2021 0 Yazar: admin

Bitcoin piyasalarına yeni girenlerin en çok merak ettiği konu kripto para alınır sorusudur.

Kripto para alım satımının birden fazla yolu vardır.

Kripto para alımının yaygın yollarını anlatmadan ve kripto para nasıl alınır sorusunu incelemeden önce kripto paranın ne olduğunu hatırlayalım.

Çünkü her şeyden önce kripto para tanımlamasını bilmekte yarar var. Kripto para, kriptografi adı verilen şifreleme yöntemiyle tasarlanmış ve değişim aracı olarak kullanılma amacı taşıyan dijital varlıklardır.

Piyasaya ilk çıkan kripto para Bitcoin’dir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi ya da kişiler tarafından white paper’ı yayınlanan Bitcoin’in ilk madencilik ve transfer işlemleri 2009 yılının Ocak ayında yapılmıştır.

En eski para olan Bitcoin, Bitcoin günümüzde en değerli kripto para birimi olarak varlığını sürdürmektedir.

BLOKZİNCİR NEDİR?

Kripto para evrenini ve işleyiş sistemlerini daha iyi anlayabilmek için blokzincir teknolojisinin ne olduğunu da bilmekte büyük fayda var.

Blokzincir; kriptografi altyapısı taşıyan, merkeziyetsiz, şeffaf bir veri tabanı sistemine verilen addır. Zincir içerisindeki her blok, ilgili verileri yayarak defter teknolojisiyle saklar. Bir blokta işlem yapıldığında, tüm diğer bloklara bu işlemler yansımış olur. Bu nedenle de güvenli ve şeffaftır.

Diğer yandan Blokzincir teknolojisi, temelinde veri saklama amacı taşıdığı için pek çok sektörde uygulanabilir. Finans sektörüyle kolay eşleşebilmesinden ötürü ilk olarak burada uygulandı. Teknolojinin, yakın gelecekte başka alanlara; sağlık, perakende, seyahat gibi sektörlerde de uygulanacağı ön görülüyor.

Bu temel bilgilerden sonra Bitcoin nasıl alınır sorusunu adım adım cevaplayalım:

KRİPTO PARA NASIL ALINIR?

İlk olarak bir kripto para platformuna girilir ve işlem yapmak için hesap açılır, banka hesabından borsanın sahibi şirketin banka hesabına para havale edilir.

Platform, müşterinin borsa hesabına o miktarı kaydi olarak işler. Bankacılık sisteminde söz konusu para şirketin hesabındadır ve şirkete aittir.

Borsaya giren yatırımcı hesabındaki kaydi miktarı kullanarak, kripto para alır. Aldığı kripto para, web sitesindeki dijital cüzdanına (sıcak cüzdan) işlenir.

Cüzdandaki kripto parayı borsa şirketinden ya da saldırılardan korumanın en iyi yolu, onu parayla satın alınan flash-bellek görünümlü “soğuk cüzdana” aktarmaktır.

Bütün bir kripto para alım-satım sürecince karşı taraf, yani kasa, borsayı işleten şirkettir. Bu sebeple popüler kripto para fiyatlarındaki dalgalanmalar bu borsaların finansal yapısını zarar verebilir.

Soğuk ya da sıcak cüzdandaki bir kripto paranın nakte çevrilmesi için yine kripto para borsası üzerinden satış işlemi yapmak gerekir. Bu işlemde de alıcı kasa yine borsa şirketidir.

Kripto para satış işlemi bittikten sonra gelen para kaydi olarak web sitesindeki müşteri hesabında görüntülenebilir. Bu paraya erişebilmek için web sitesi üzerinden para transferi talebinde bulunulmalıdır.

Yapılan talep kabul edildiğinde, para kaydi olarak web sitesindeki müşteri hesabından düşülür. Arka planda ise aynı miktarda para şirketin banka hesabından müşterinin banka hesabına transfer edilir.

Yapılan bütün işlemlerde bitcoin borsası müşterilerinden komisyon alır.

ALTCOİN NEDİR

Kripto para nasıl alınır sorusunu yanıtladıktan sonra, yine en çok merak edilen konulardan biri olan altcoin başlığına geçebiliriz.

Bitcoin’in varlığa gelmesiyle birlikte değer görmeye başlaması ve değerinin giderek artması sebebiyle alternatif amaçlara hizmet eden coinler de çıktı, bu coinlere  altcoin ismi verildi.

12 binin üzerinde kripto para türü vardır ancak her biri, kripto para platformlarında listelenmemektedir. Altyapısı ve arz talep dengesi yüksek olan kripto paraların sayısı 5 bin 500’ün üzerindedir.

Kripto para alım-satım işlemleri kripto para borsası denilen web siteleri üzerinden yapılır.

KRİPTO PARA ALIM SATIM STRATEJİLERİ

İki tür kripto para alım sayım stratejisi vardır. Bunlar, Kripto para alım satımları için aktif ve pasif stratejilerdir.

Aktif alım satım stratejilerden en yaygını, günlük olarak yapılan alım-satım işlemleridir. Bu stratejide; piyasadaki hareketler yakından takip edilir, teknik analiz yöntemi kullanılır ve gün içerisinde oluşan hareketliliklere bakılarak işlemler yürütülür.

Günlük olarak yapılan alım satım işlemlerinin yanı sıra diğer aktif yatırım yöntemi de dalgalı alım satım adı verilen yöntemdir. Bu yöntemde günlük stratejiden farklı olarak, en az bir gün süreyle hareket etmeden, grafikler takip edilip incelenerek işlem gerçekleştirilir. Bu yöntemin günlük alım satıma göre daha az risk barındırdığı kabul edilir ancak yine de tıpkı günlük alım satımdaki gibi deneyim ve temel düzeyde finans okuryazarlığı gerektirir.

Bu iki stratejinin dışında üçüncü strateji, trend alım satımı adı verilen yöntemdir. Bu yöntemde daha çok bilinen kripto paralar üzerinden işlem yapılır, işlemler ve kâr beklentileri daha uzun bir zamana yayılır. Kripto para piyasasına yeni giren yatırımcıların, deneyim kazanmalarına yardımcı olacağı için, tercih etmeleri önerilen bir stratejidir.

Anlık alım satım ise son aktif stratejidir. Anlık alım satımda işlemler saniyeler içinde yapılır ve piyasadaki verimsizlikten fayda sağlanır. Bu diğerlerine oranla daha karmaşık ve tecrübe gerektiren bir yöntemdir, genellikle balina olarak adlandırılan yatırımcılar tarafından uygulanır.

Daha az aktif ama uzun vadeli olan pasif alım satım stratejisi; riski az olan, birikim amacıyla uygulanan yatırım yöntemidir. İki şekilde yapılır. Bunlar, At ve tut yöntemi ile endeks yatırımı yöntemidir.

Al ve tut yönteminde temel analizler doğrultusunda seçilen bir kripto para alınır ve cüzdanda tutulur. Bir hedef belirlenerek beklenen fiyata geldiğinde satışa çıkarılabilir.

Daha az tercih bir strateji olarak ETF hareketleri ve endeks satın alma yöntemleri, endeks yatırım çerçevesine girer.