Kripto para borsalarında düşüş küçük yatırımcıyı korkuttu

Kripto para borsalarında düşüş küçük yatırımcıyı korkuttu

Aralık 7, 2021 0 Yazar: admin

Hafta sonunda kriptopara piyasalarında yaşanan sert dalgalanmalar, yerini daha yatay bir seyre bıraktı. Ethereum fiyatının 4 bin doların üzerine geri gelirken Bitcoin fiyatı ise 50 bin doların altında yatar seyrine devam ediyor.

ABD Kongresi’nin kripto paralarla ilişkili tüm büyük şirketlerin CEO’larını toplantıya çağıracağı haberleri ve kripto para piyasasının iştahın azaldığı ortamda hisse senedi piyasalarına daha paralel hareket eder hale gelmesi hafta sonu kripto para fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketlerde etkili oldu.

Analistler, Bitcoin’in ABD hisse senedi piyasalarının hareketlerini daha yakından takip eder hale geldiğini, cuma günü beklentilerin altında gelen tarım dışı istihdam verisinin ABD hisse senedi piyasalarına getirdiği satışın Bitcoin’e de yansıdığını ifade ediyorlar.

Şu sıralarda Bitcoin yüzde 46 bin 583 dolara kadar düşüş sonrasında gelen toparlanma ile düne göre sadece yüzde 0,01 kayıpla 49 bin 17 dolardan işlem görürken, cumartesi günü 3 bin 856 dolara kadar gerileyen Ethereum fiyatı tepki hareketinin ardından düne göre yüzde 0,07 düşüşle 4 bin 169 dolar seviyesinde. Solana ise yüzde 2,7 artışla 195 dolara yükseldi.

Diğer yandan, Bitcoin ve diğer kripto paralarda yaşanan düşüşün bireysel yatırımcıların endişelerini artırdığı kaydedildi. Analistler, Bitcoin’de düşüşlerde alım fırsatı temasının geçtiğimiz günler için geçerli bir tema olmadığına vurgu yaptı. Küçük yatırımcılar arasında risk toleransları ve aracı kurumlardaki hesap dengeleri konusunda baskının arttığı belirtildi.