Ethereum 2.0 tekrar ertelendi

Ethereum 2.0 tekrar ertelendi

Nisan 18, 2022 0 Yazar: admin

Kripto para birimi Ethereum’un 2022 Haziran’da planlanan Proof of Stake (Hisse kanıtı) geçişi bir kez daha ertelendi.

Ekran kartlarındaki tedarik sıkıntılarının Ethereum 2.0’ın çıkışı ile birlikte hafifleyeceği hesap ediliyor. Popüler kripto para biriminin geliştiricisi Tim Beiko, yaklaşık iki yıldır ertelenen ‘The Merge’ (Birleşme) güncellemesi hakkında Twitter hesabı üzerinden yeni açıklamalarda bulundu.

Ethereum, işlemci gücünün ekseriya elinde tutan madencilerin ağda daha fazla söz hakkına sahip olduğu bu sebeple de fazla getiri elde ettiği bir sistem olan Proof of Work (İş kanıtı) modelini kullanıyor. Bu sistemin sahip olduğu enerji tüketimi sorununu ortadan kaldıracak Proof of Stake (Hisse Kanıtı) modeline geçişin ise haziran ayında gerçekleşmesi hedefleniyordu.

Twitter’da haziran ayında planlanan tam geçişin ertelendiğini ve “muhtemelen birkaç ay sonra” yaşanacağını söyleyen Beiko, Proof of Work modelinin son bölümlerine gelindiğini dile getirdi. Planlanan gecikme her ne kadar kısa sürecek olsa da, haberin tam da ekran kartı pazarında fiyat düşüşlerinin başlamasıyla beraber geldiğini söyleyebiliriz.