El Salvardor Başkanı: Bitcoin yine artacak 

El Salvardor Başkanı: Bitcoin yine artacak 

Ocak 31, 2022 0 Yazar: admin

El Salvador Başkanı Nayip Bukele, yaptığı sosyal medya paylaşımında Bitcoin’in uzun vadede yine artacağını belirtti.

El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edildi. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, bir süredir düşüş yaşayan Bitcoin ile ilgili tahminlerde bulundu.

Başkan Nayib Bukele, El Salvador’da resmi para birimi kabul edildikten sonra yaklaşık 15.000 dolar değer kaybeden Bitcoin’in yeniden yükseliş trendine gireceğini belirtti.

Etkisini artmaya devam eden kripto para piyasası, başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak birçok resmi kuruluşun radarına girmiş durumda.

Eylül 2021’de 52.000 dolar olan Bitcoin, 4 aylık zaman diliminde 15.000 dolar değer yitirdi. Geçtiğimiz hafta 15 milyon dolar değerinde 410 Bitcoin aldığını açıklayan Nayip Bukele, Twitter hesabı üzerinden Bitcoin’deki artışın devam edeceğini belirttiği açıklamasında şunları yazdı:

Dünyada 50 milyondan fazla milyoner var. Her birinin en az 1 adet Bitcoin almak istediğini hayal edin. Ve toplamda sadece 21 milyon Bitcoin üretilebileceğini unutmayın. Toplam Bitcoin sayısı milyonerlerin yarısı bile etmiyor. Devasa bir fiyat artışı sadece zaman meselesidir.

OTORİTER ÜLKELER YASAKLIYOR

Hindistan ve Çin gibi otoriter ülkeler madencilik başta olmak üzere bazı kripto para faaliyetlerini yasaklarken gelişmekte olan ülkelerde resmi para birimi oluyor.

Bloomberg’in raporuna göre, El Salvador kasasında en az 1.801 adet Bitcoin bulunuyor. Yaklaşık 67.187.565 dolar değerinde Bitcoin’i elinde tutan El Salvador, kripto para ile ödeme kabul etmeyen işletmelere ceza keseceğini açıkladı.