Binance güvenilir mi?

Binance güvenilir mi?

Aralık 10, 2021 0 Yazar: admin

Türkiye’de kripto para yatırımcılarının cevabını aradığı konuların başında Binance güvenilir mi sorusu geliyor.

2018 yılında kurulan Binance kripto para borsası, dünya çapında en yüksek yatırım hacmime sahip platformlardan biridir.

Türkiye’de de Binance TR olarak faaliyet gösteren borsaya Türk yatırımcıların ilgisi hayli yüksek. Bu nedenle yatırımcılar, Binance güvenilir mi sorusunu sıkça soruyor ve borsanın güvenlik önlemlerini merak ediyor.

Binance güvenilir mi sorusuna direkt bir yanıt vermek gerekirse bu cevap olumlu olur; Binance, dünya çapında en iyi ve güvenli kripto para sitelerinden biridir.

Binance’ı güvenilir bir borsa yapan en belirleyici özelliği ise -yüksek güvenlik önlemlerinin yanı sıra- dünya çapında en yüksek işlem hacmine sahip borsa olmasıdır. Binance’ın yüksek işlem hacmine cevap verebiliyor olması, platformun sistem performansı açısından pozitif bir veri olarak değerlendiriliyor.

Şimdi, Binance güvenilir mi sorusuna neden olumlu yanıt verildiğiyle ilgili detaylara yakından bakıldığında şu bilgiler öne çıkıyor:

Binance, Çin’de kurulan bir borsadır. Ancak Çin hükümetinin bitcoin düzenlemeleri nedeniyle önce Japonya’ya, daha sonra da Malta’ya taşındı. Her ne kadar kuruluş yerinden dolayı, Binance Çin merkezli olarak gösterilse de, bugün bunu söylemek zor. Binance herhangi bir ülke merkezli olmanın ötesinde, ülke değişikliklerinin de etkisiyle, tüm bitcoin yatırımcılarının beklentilerini kavrayabilen ve cevap verebilen global bir borsa haline geldi. 2020’de üye rekoru kıran platform,  uzun süredir durmaksızın artan kullanıcılarına sorunsuz hizmet vermeyi başararak müşterilerinin güvenini kazanmıştır.

Binance borsasında, güncellemeler dışında bir kesinti yaşanmaması, müşteri memnuniyetini üste çıkaran ve Binance olan güveni arttıran faktörlerden biri. Binance, işlem hacminin yükseliyor olması gibi faktörlerin de etkisiyle, analistlere göre gelecekte alım satıma herhangi bir kesinti beklemiyor.

2019’DAN SONRA YÜKSELEN GÜVENİLİRLİK

Öte yandan, Binance borsası, kuruluşundan bugüne ‘sıfır sorun’ ile gelmedi. Binance 2019 yılında saldırıya uğradı ve  hackerlar Binance’den 7 bin Bitcoin çaldı. Binance platformundan çalınan 7 bin Bitcoin değeri o zamanlar 40 milyon dolara karşılık geliyordu.

Fakat Binance, geçmişte 40 milyon dolara denk gelene Bitcoin çaldırmasına karşın müşterilerinin zarar görmesine müsaade etmedi. Binance, ilk olarak, saldırının büyüklüğünü ölçmek için bir hafta boyunca borsaya üye olan kullanıcıların kripto paralarını kendi cüzdanlarına çekmesine izin vermedi. Ancak bir haftalık sürenin sonunda Binance tüm işlemlerini sorunsuz şekilde sürdürdü, ve hiçbir kullanıcısının mağdur olmasına izin vermedi.

Yine de bu saldırıdan sonra ‘Binance kapanır mı?’ Binance güvenli mi?’ sorularında artış yaşandı. Ancak 2019 yılındaki bu saldırıdan Binance, yara almak bir yana daha güçlü biçimde çıkmayı başardı. Saldırıdan gerekli dersleri çıkaran Binance, güvenlik önlemlerini üst noktaya taşıdı ve bu saldırıdan sonra ciddi bir güvenlik sorunu da yaşamadı.

GÜVENLİK İÇİN ÖNLEMLER

Binance, kullanıcılarının güvenliğini üst düzeyde tutmak için çeşitli teknolojik yöntemlerden yararlanıyor: Bir kullanıcı, hesabını oluşturduktan sonra, yüz tanıma, e-posta, SMS ve Google Authenticator gibi güvenlik tedbirlerinden yararlanabilir.

Diğer yandan Binance’ın, kullanıcılarına karşı şeffaflık politikası; açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar, komisyon yapısı, şeffaf operasyonlar ve yol haritasını içeriyor. Borsanın çalışma şekli, kullanıcı ve paydaşların borsanın operasyon ve çalışmalarını gözlemlemesini, fonların nasıl tutulduğunu ve korunduğunu değerlendirmesini içeriyor.

 Binance, kullanıcı verilerin veri koruma kanunları uyarınca işliyor ve bilgilerini paylaşmayan ya da üçüncü taraflara satmayan bir borsa olarak biliniyor.

Bunun yanı sıra farklı birçok alım satım çifti ve ödeme yöntemine olanak tanıyan Binance, bu sayede kripto para deneyimlerini tamamlayacak ve yeni kazanç fırsatlarının kapılarını açacak geniş yelpazeli finans ürünleri de sunuyor.

Öte yandan, hem ürün fazlalığı hem de kullanıcı yoğunluğuna piyasa dalgalanmalarından etkilenmeyen Binance, kullanıcı faaliyetlerindeki artışı kaldırabilen ve hızla alım satım yapılmasına imkan tanıyacak likit piyasalar sunan bir borsa.

Bunlar ek olarak, Binance borsasında az sayıda güvenlik vakasına rastlanmış olması da platforma olan güveni arttıran başlıklardan biridir. Binance,  araştırma ve raporlar yayınlayan aktif bir güvenlik ekibine sahip ve tüm kripto para sektörünün güvenliğini artırmak için diğer projelerle iş birliği yapan borsa olarak öne çıkıyor.

DÜŞÜK KOMİSYON ÜCRETLERİ

Binance borsasına olan güveni arttıran bir diğer başlık ise, kullanıcılarından diğer birçok borsaya göre, daha düşük komisyon alıyor oluşudur. Bu sayede Binance, kullanıcılarının işlem iştahını arttırmayı başarıyor.

Binance ayrıca, farklı ürünlerle kârı artırmanıza imkân tanıyor. Platform, staking gibi cazip bir kazanç potansiyeline sahip karlı ürünler sunuyor. Binance gibi daha gelişmiş küresel borsalar, DeFi ya da merkeziyetsiz finans adındaki bir finansal hizmet türünü de sunuyor.

KULLANICI ETKİLEŞİMLERİ

Kripto para borsalarının güvenilirlik ya da memnuniyet oranlarını anlamak için söz konusu borsanın kullanıcıları tarafından yapılan yorumlarını takip etmek önemli. Her ne kadar bot hesaplarla manipületif yorumlar yapılabiliyor olsa da, kullanıcı değerlendirmeleri belirleyici olmaya devam ediyor. Binance, hemen bütün sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanıyor ve kullanıcılarının eğilimlerini, olum ya da olumsuz yaklaşımlarını ölçmeye çalıyor. 

Bunun yanı sıra Binance, site güncellemeleriyle ilgili olarak kullanıcılarını düzenli olarak bilgilendiriyor. Bu özelliği de Binance borsasına olan güveni pozitif etkiliyor; çünkü bu sayede, sitede meydana gelen herhangi bir gecikme panik havasına yol açmıyor ve ‘her şey kontrol altında’ duygusunu veriyor.